15 березня 2023 р.

ES4 - четверта версія стандарту ECMAScript


  Навчальний матеріал призначений для учнівської молоді старшої вікової групи, які вивчають WEB технології. 
  Вітаю учасників гуртка - майбутніх програмістів! Сьогодні ми з вами поговоримо про стандарт ECMAScript 4 мови програмування JavaScript та зокрема про ES4, який не відбувся. Цей стандарт був запропонований в 2000-х роках та мав на меті вдосконалити JavaScript, зокрема, за допомогою інтеграції з компіляторами та статичної типізації. Однак, ES4 не був прийнятий через політичні складнощі, пов'язані з розбіжностями поглядів компаній, які брали участь у його розробці. Тож, якщо ви хочете дізнатися більше про ES4 та причини його невдалої спроби прийняття, давайте розпочнемо знайомитися з даним навчальним матеріалом!

  Можливість суттєвого прориву у розвитку JavaScript була втрачена.

  ES4 могла б здійснити значний прорив у розвитку мови JavaScript та розширити її можливості. В ES4 були запропоновані нові можливості, які могли б допомогти у покращенні продуктивності та ефективності розробки програмного забезпечення, зокрема, нові можливості з многопоточності, модульності та статичного типу. 
  Одним з головних напрямків розробки ES4 була підтримка компіляції JavaScript. Зокрема, у ES4 були запропоновані засоби для статичного аналізу коду, що дозволяли б підвищити продуктивність та ефективність виконання програм на JavaScript. Такі засоби, як декларативний синтаксис типів даних, можливість статичної типізації, оптимізовані методи доступу до властивостей та методи, що підтримують асинхронне програмування, дозволяли б покращити продуктивність та ефективність виконання програм на JavaScript. 

  ES4 не відбулася.

  ES4, четверта версія стандарту ECMAScript, була розроблена у 2000-х роках і мала включати багато нових функцій, зокрема, інтеграцію з компіляторами та покращені можливості об'єктно-орієнтованого програмування. Проте через низку причин, включаючи політичні та технічні проблеми, проект був зупинений у 2008 році.
  Однак, через розбіжності між ключовими учасниками робочої групи ECMAScript, ES4 не було прийнято як стандарт, і замість нього було розроблено ES5 та наступні версії. Хоча деякі ідеї та можливості ES4 були включені до наступних версій ECMAScript, ES4 сама по собі не здійснила суттєвого прориву у розвитку JavaScript.

  Netscape не була причиною зупинки розробки ES4.

  Netscape, яка була головним розробником мови JavaScript, грала важливу роль у створенні стандарту ECMAScript та його різних версій, включаючи ES4. Однак, згідно з історією розвитку стандартів ECMAScript, розробка ES4 була зупинена через розбіжності між ключовими учасниками робочої групи, які включали не лише компанію Netscape, а й інші компанії, такі як Microsoft, Adobe та Mozilla. Такі розбіжності виявилися непереборними, що призвело до зупинення розробки ES4 та переходу до розробки інших версій ECMAScript. Тож, хоча Netscape була ключовим учасником у розробці ранніх версій мови JavaScript та ECMAScript, компанії, що входили до робочої групи, були рівноцінними учасниками у прийнятті рішень щодо розвитку стандартів.

  Політична складова складнощів з ES4.

  Політичні складнощі, пов'язані з розробкою ES4, полягали у тому, що різні компанії та організації мали різні погляди на те, як має розвиватися мова. Зокрема, Microsoft і Mozilla підтримували конкуруючі підходи до розвитку мови, що призвело до серйозних конфліктів в рамках проекту.
  Одна з ключових проблем була пов'язана з підтримкою типів даних. Microsoft підтримувала розвиток мови з орієнтацією на типізацію, тоді як Mozilla виступала за більш динамічний, менш суворий підхід до типізації. Ця розбіжність поглядів стала причиною відмови Microsoft підписати стандарт, що спричинило суттєві затримки у розробці.
  Крім того, деякі члени комітету стандартизації ECMAScript заявляли, що ES4 мав бути занадто складним і повний нових функцій, що могло призвести до порушення сумісності зі старими версіями мови.
  У результаті, через політичні конфлікти та суперечки, розробка ES4 була зупинена, а розробники вирішили сконцентруватися на розробці ES3.1, який став наступною версією мови - ES5.

  Зупинка розробки ES4 пов'язано з політикою компаній, а не політикою країн.

  Політичні складнощі, пов'язані з розробкою ES4, були переважно пов'язані з різними поглядами та інтересами компаній, що взяли участь у розробці стандарту. Національні політичні питання не мали прямого впливу на зупинення проекту. Проте, можливо, якщо б компанії були розміщені в різних країнах, то вони могли б мати інтереси та погляди на розвиток мови, які вплинули б на розбіжності між компаніями на більш глобальному рівні.
  Але стосовно ES4 цього сказати не можна, бо компанії Microsoft , Adobe і Mozilla знаходяться в США.
  • Компанія Mozilla Corporation знаходиться у США. Конкретно, штаб-квартира компанії знаходиться в Маунтін-В'ю, штат Каліфорнія.
  • Компанія Microsoft також знаходиться у США. Конкретно, штаб-квартира компанії знаходиться в Редмонді, штат Вашингтон.
  • Головний офіс компанії Adobe знаходиться у місті Сан-Хосе, штат Каліфорнія, США. 

  Національну політичну складову можна відкинути.

  У випадку з ES4 головними проблемами були розбіжності між компаніями щодо підходів до розвитку мови та сприйняття нових функцій. Тому національна політична складова в цьому конкретному випадку не є визначальною.

  Альтернатива ES4.

  Замість того, щоб продовжувати роботу над ES4, розробники стандарту вирішили розробити ES3.1 - малий набір змін до ES3, які можна було реалізувати швидко та без політичних конфліктів. У результаті ES3.1 став ES5, який був випущений у 2009 році.

  Таким чином, ES4 не існує через політичні та технічні складнощі, а замість цього розробники випустили ES5 як наступну версію стандарту.

  Ідея інтеграції ECMAScript 4 (ES4) з компіляторами не була реалізована.

  Ідея інтеграції з компіляторами виникла в рамках розробки ECMAScript 4 (ES4) і передбачала можливість збільшення продуктивності та ефективності мови. Згідно з цією ідеєю, мова мала мати пряму підтримку компіляторів, які могли б перетворювати вихідний код JavaScript у більш ефективний машинний код.
  Одним з ключових пунктів цієї ідеї була можливість статичної типізації в JavaScript. Така типізація може допомогти підвищити продуктивність та забезпечити більш точне виявлення помилок. Для досягнення цієї мети у ES4 було запропоновано введення нових синтаксичних конструкцій та типів даних, а також спеціального механізму анотацій типів.
  Ідея інтеграції з компіляторами відображала тенденцію до покращення продуктивності та ефективності мов програмування, що стала особливо актуальною в контексті швидкого розвитку веб-технологій. Проте, через велику кількість розбіжностей між учасниками проекту ES4, ідеї інтеграції з компіляторами не було реалізовано в цій версії мови.

  Які ще назви має ES4?

  ES4, який не був прийнятий, також відомий як "ECMAScript 4", "ECMAScript 3.1" та "JavaScript 2.0". 
  Після скасування розробки ES4, розробники зосередили свої зусилля на випуску стандартів ECMAScript 5, 6 та подальших. Зокрема, стандарт ECMAScript 6, який вийшов у 2015 році, мав значний вплив на розвиток мови JavaScript та забезпечив введення багатьох нових функцій, які дозволили розробникам створювати більш складні та потужні веб-додатки.

  У підсумку:

  • ECMAScript - це стандарт мови JavaScript, який визначає її функціональні можливості та синтаксис.
  • ES4 був запропонований в 2000-х роках і мав на меті вдосконалити JavaScript, зокрема, за допомогою інтеграції з компіляторами та статичної типізації.
  • Однак, ES4 не був прийнятий, тому що розробка мови зіштовхнулася з політичними складнощами, пов'язаними з розбіжностями поглядів компаній, які брали участь у розробці стандарту.
  • У 2009 році був прийнятий стандарт ES5, який ввів декілька нових можливостей, таких як strict mode та JSON parsing.
  • Пізніше були прийняті стандарти ES6, ES7, ES8 та інші, які додали нові можливості до мови JavaScript. Стандарти ES6 та пізніші стали набувати широкої підтримки в сучасних веб-браузерах та середовищах виконання JavaScript.
  • Сьогодні ECMAScript залишається одним з найпопулярніших стандартів мов програмування та використовується для розробки веб-додатків та сервісів.

  Використані джерела:


  З повагою, Юрій Чернієвський! Керівник гуртка "WEB-Miditaur" науково – технічного напряму «WEB технології» ЦДЮТ Краснопільської селищної ради. Бакалавр, прикладна математика за спеціальним напрямом інформатика, Спеціаліст - інформатика, математик - програміст.

  Мої побажання
  вихованцям
  Будь допитливим, досліджуй глибини понять, адже лише це і допомагає розвиватися! На цьому сайті формується сприятливий простір для вивчення web. Рівень твого самостійного заглиблення в певні питання сьогодні будуть відповідати рівню твоєї компетенції з даного питання в майбутньому. Єдиним фактором, який має значення, є твоя власна здатність і бажання вчитися. Немає сенсу порівнювати свій прогрес з іншими, оскільки цей досвід здебільшого суб’єктивний. Поділіться посиланням у соціальних мережах за допомогою кнопок, розміщених нижче та підпишіться на блог, щоб першими отримувати нові публікації корисного навчального контенту! Коментуй публікацію, пиши свої враження, залишай питання в коментарях, якщо якісь моменти з публікації залишилися не зрозумілими!

  0 Коментарів Підписатися на цей блог

  Поділитися цим